Nie złożyłbym wniosku o wyłączenie sędziego z powodu jego udziału w procedurze powołania przed KRS po 2018 r. – mówi w programie „Prawodajnia” ZPG Robert Hernand.
Materiał dotyczący wytycznych ukazał się na portalu Radia Zet. Wypowiadający się w nim prokurator Mariusz Krasoń ze Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia” oznajmił, że „problem powinien być rozwiązany ustawowo”.
– Jedyne doraźne rozwiązania, które mogą wchodzić w grę teraz, to wnioski do Sądu Najwyższego o przeprowadzenie testu niezawisłości i niezależności w stosunku do takich sędziów, a następnie wnioski o ich wyłączenie od rozpoznawania spraw
Nie można działać wbrew prawu
ZPG Robert Hernand pytany o swoją opinię o planowanych wytycznych, które w ocenie wielu prawników spowodowałyby paraliż w sądach, zwraca uwagę, że jeżeli miałyby mieć kształt opisywany przez Radio Zet, to byłyby sprzeczne z powszechnie obowiązującym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego.
Absolutnie nie zgodziłbym się na złożenie takiego wniosku
Robert Hernand wskazuje również, że planowane wytyczne negowałyby orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
TSUE nigdy nie podważył prerogatywy prezydenta, czyli tego końcowego aktu powołania sędziego i złożenia ślubowania przed prezydentem. Nigdy nie podważył działalności orzeczniczej sędziów sądów powszechnych