w sprawie decyzji prokurator Małgorzaty Adamajtys z 22.11.2024 r. o zawieszeniu prokurator Iwony Tryfon-Wilkoszewskiej w czynnościach służbowych
Wobec potwierdzonych doniesień medialnych o zawieszeniu przez prokurator Małgorzatę Adamajtys prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Północ Iwony Tryfon-Wilkoszewskiej w czynnościach służbowych na okres 6 miesięcy od dnia 22.11.2024r. NSP „Ad Vocem” wyraża swoje oburzenie i stanowczy sprzeciw! Tego typu działanie godzi w ustawową zasadę niezależności prokuratorów i może być postrzegane w kategoriach przekroczenia uprawnień przez prokurator Małgorzatę Adamajtys.
Z ustaleń NSP „Ad Vocem” wynika, że przyczyną zastosowanej wobec Pani prokurator Iwony Tryfon-Wilkoszewskiej represji jest fakt zakwestionowania przez nią legalności powołania kierownictwa prokuratury warszawskiej przez prokuratora Jacka Bilewicza. Co jednak istotne, twierdzenie prokurator Tryfon-Wilkoszewskiej o braku legalności takich powołań znajduje oparcie nie tylko w przepisach ustawy Prawo o prokuraturze, ale również w stanowisku Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Prezydenta RP, uznanych autorytetów z zakresy prawa konstytucyjnego i w końcu Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. Stanowisko potwierdzające twierdzenie zawieszonej prokurator Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny wyraził w piśmie skierowanym w lutym 2024 roku do Trybunału Konstytucyjnego w odpowiedzi na skargę prokuratora Dariusza Barskiego. Z pisma tego jednoznacznie wynika, że prokurator Jacek Bilewicz został powołany na stanowisko Prokuratora Krajowego z oczywistym i rażącym naruszeniem przepisów ustawy Prawo o prokuraturze, a zatem nigdy nie był Prokuratorem Krajowym. W konsekwencji powołanie przez niego innych prokuratorów na kierownicze stanowiska w Prokuraturze nie wywoływało żadnych skutków prawnych.
W takich okolicznościach oczywiste jest, że brak było jakichkolwiek przesłanek, by prowadzić postępowanie dyscyplinarne wobec prokuratora za jego działanie, które jest zgodne z orzeczeniami i stanowiskiem konstytucyjnych organów Rzeczpospolitej Polskiej i to niezależnie od ich oceny (choćby dlatego, że brak jest możliwości wykazania mu (jej) winy). Nie ulega wątpliwości, że świadomość tego muszą mieć osoby stosujące represje wobec prokurator Iwony Tryfon-Wilkoszewskiej, w tym prokurator Małgorzata Adamajtys, stosująca wyjątkowo dolegliwy środek, przewidziany jedynie dla sprawców najcięższych przewinień dyscyplinarnych.
Trudno się oprzeć wrażeniu, że po przejęciu kluczowych stanowisk w Prokuraturze przez członków Stowarzyszenia Lex Super Omnia, wykorzystujących do tego celu Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara, przekraczane są kolejne granice bezprawia i stosowany jest nieznany wcześniej terror zmierzający do „łamania” prokuratorów i zmuszania ich do niereagowania na oczywiste przypadki łamania prawa przez konkretne osoby. Co więcej, środowisko, które jeszcze niedawno zarzucało legalnemu kierownictwu Prokuratury stosowanie środków represji, samo ochoczo sięga po takie instrumenty, jak postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne, selektywne wysyłanie na przymusowe urlopy, blokowanie możliwości wstępu do miejsca pełnienia służby, w odpowiedzi na wyraźne i wynikające z przepisów prawa wyrażane opinie o aktualnym stanie, w jakim znalazła się Prokuratura i mechanizmach za tym stojących. Uważnie obserwujemy i katalogujemy każdy przejaw takiej aktywności.