Wobec komunikatu o zawieszeniu przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara prokuratora Prokuratury Krajowej Jakuba Romelczyka w czynnościach służbowych na okres 6 miesięcy, tj. do dnia 24.11.2024r. NSP „Ad Vocem” stanowczo sprzeciwia się takiemu postępowaniu, które godzi w ustawową zasadę niezależności prokuratorów i ma na celu wywołanie efektu mrożącego.
Treść upublicznionej rozmowy- o ile jest w ogóle autentyczna i niezmanipulowana, a nagrana (jak wynika z medialnych doniesień) podstępnie, bez wiedzy i zgody prokuratora Jakuba Romelczyka, nie wskazuje na dopuszczenie się przez prokuratora Jakuba Romelczyka jakiegokolwiek zachowania naruszającego prawo. Rozmowa ma charakter ogólnikowej wymiany opinii z jego strony i nie są w jej trakcie ujawniane informacje o postępowaniu, którego nota bene prokurator Romelczyk nie prowadził i co do którego – jak wprost wynika z opublikowanego nagrania – zastrzegł, że zna je jedynie ogólnie. W tej sytuacji nie sposób zgodzić się z tym, aby wskazana w powyższym komunikacie rozmowa pomiędzy ówczesnym wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Romanowskim, a Prokuratorem Regionalnym w Warszawie Jakubem Romelczykiem mogła być podstawą do jego odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Prokuratorskie doświadczenie zawodowe, szczególnie prokuratorów regionu warszawskiego, wskazuje, że politycy wszystkich opcji składają stale zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pod adresem swoich oponentów politycznych, dopatrując się w zachowaniach swoich przeciwników znamion czynów zabronionych niezależnie od wagi problemów, których one dotyczą. Składanie zawiadomień przez polityków stało się elementem gry polityków, w którą od dawna angażowana jest bez swej winy prokuratura. Nie dziwi więc, że w większości zawiadomienia te kończą się odmową wszczęcia postępowania, a sami zawiadamiający niejednokrotnie nie podejmują żadnych dalszych działań w sprawach, w których złożyli zawiadomienia. Symptomatyczna jest w tej sytuacji wypowiedź posła Witolda Zembaczyńskiego, który w publikacji portalu Onet z dnia 23 maja 2024 r. przyznał, że nie pamięta losów swojego zawiadomienia.
Na marginesie zauważyć należy, że łączenie treści rozmowy z tzw. aferą w Funduszu Sprawiedliwości, jest nieuprawnioną manipulacją. Jak wynika z przekazów medialnych, ani zawiadomienie posła Zembaczyńskiego, ani nagrana podstępnie rozmowa, nie dotyczyły w ogóle Funduszu Sprawiedliwości, a zdarzenia związanego z upływem formalnego terminu odpowiedzi na zapytanie poselskie.
Zauważyć także należy, że jak wynika z informacji dostępnych w przestrzeni publicznej, Prokuratura Krajowa od co najmniej kilku miesięcy dysponuje upublicznionym ostatnio w mediach nagraniem, a pomimo tego żadne działania, w szczególności dyscyplinarne, w tej sprawie nie były podejmowane. Prokurator Generalny zdecydował się zawiesić prokuratora Jakuba Romelczyka dopiero po publikacjach prasowych z 23 maja br., które ukazały się w gorącym okresie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Należy podkreślić, że prokurator Jakub Romelczyk o samym zawieszeniu dowiedział się za pośrednictwem środków masowego komunikowania, a nie z postanowienia, którego do tej pory nie otrzymał i nie miał żadnej możliwości odniesienia się do materiałów medialnych.
Przypomnieć również należy, że to w kierowanej przez Jakuba Romelczyka Prokuraturze Regionalnej w Warszawie oraz jednostkach jej podległych na przełomie roku 2023 i 2024 wszczęto postępowania dotyczące nielegalnego powołania p.o. Prokuratora Krajowego, nielegalnego przejęcia mediów publicznych, czy najścia na Pałac Prezydencki.
Wcześniej warszawscy prokuratorzy skutecznie ścigali osoby związane z aferami GetBack, mafii vatowskich, czy reprywatyzacyjnych oraz korupcji wpływowych polityków powiązanych z nimi biznesmenów oraz celebrytów. Śledztwa te naruszyły interesy wielu wpływowych osób i środowisk, które teraz poprzez polityków mają powody do działań odwetowych oraz zastraszania innych prokuratorów, którzy ośmieliliby się naruszyć ich interesy.
Zawieszenie prokuratora Jakuba Romelczyka ma miejsce po aktach zmierzających do zastraszenia środowiska prokuratorskiego, a zwłaszcza warszawskiego środowiska prokuratorskiego, które obecnie jest celem represji polegających m. in. na delegacjach do jednostek niższego szczebla, w tym rejonowych. Dotyczy to w szczególności prokuratorów, którzy odważyli się publicznie wyrazić swoje krytyczne stanowisko co do nielegalnych posunięć urzędującego Prokuratora Generalnego, a także podjąć działania prawne.
Wskazujemy, iż niemal 20 letni przebieg kariery zawodowej prokuratora Jakuba Romelczyka dowodzi jego ogromnego zaangażowania w ściganie najpoważniejszych przestępstw o charakterze kryminalnym i gospodarczym. Prokurator Jakub Romelczyk był wielokrotnie nagradzany za zasługi dla wymiaru sprawiedliwości oraz Policji, a także powierzane my były funkcje i stanowiska przez Prokuratorów Generalnych wywodzących się z różnych środowisk politycznych. Powyższe dowodzi, że jest on postacią zasługującą na szacunek i uznanie w wśród prokuratorów, a także szerokiej opinii publicznej.