Prokurator prowadzący postępowanie przygotowawcze oraz występujący przed Sądem powinien kierować się opisaną w ustawie Prawo o prokuraturze i Zbiorze Zasad Etyki Zawodowej Prokuratorów zasadą bezstronności.
Dotychczasowa, datująca się od 2017 roku aktywność medialna prokurator Ewy Wrzosek, jej jednoznaczne wyrażanie swoich poglądów politycznych i niechęci do konkretnych osób publicznych, w końcu znajomość z pełnomocnikiem pokrzywdzonego, winny spowodować jej wyłączenie z prowadzenia tego śledztwa na podstawie art. 41 par. 1 kpk poprzez złożenie stosownego wniosku. Przełożony Pani Prokurator, mający świadomość tych powszechnie znanych okoliczności, nie powinien powierzać jej tego postępowania do prowadzenia.

Powyższe fakty winny skłonić MSPG do wydania polecenia wyjaśnienia okoliczności związanych z przydzieleniem tego śledztwa prokuratorowi dopiero co delegowanemu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie i związanych z prowadzeniem czynności w tej sprawie w drodze postępowania służbowego.
Śledztwo powinno być niezwłocznie przekazane innemu prokuratorowi do prowadzenia.
Wyjaśnienia wymaga też niedopuszczenie pełnomocnika świadka do przesłuchania, w sytuacji gdy czynność przesłuchania przeprowadzona została z udziałem dwóch pełnomocników pokrzywdzonego.
Zgodnie z treścią art. 87 par. 2 kpk świadek może mieć pełnomocnika, jeżeli wymaga tego ochrona jego interesów. Prokurator może się na to nie zgodzić, lecz decyzję w tym względzie powinien podjąć rozważnie.
Z tego też powodu odmowna w tym względzie decyzja i przebieg czynności przesłuchania też powinna być wyjaśniona co najmniej w drodze wewnętrznego postępowania prokuratury.